Red Tornado Athletics

Mount Carmel Area Jr/Sr High School Athletes compete in both the Heartland Conference of central Pennsylvania and District IV of the Pennsylvania Interscholastic Athletic Association.  All students are encouraged to participate in one sport or more that helps them maintain physical fitness, builds stamina, confidence and character.  As members of a Red Tornado athletic team, students receive training services and quality physical monitoring from professionals employed by Star Physical Fitness & Rehabilitation located in Marion Heights. Visit or contact the Athletic Office or team coaches to get more information about joining a Mount Carmel Area Red Tornado Sports Team.  Coaches are listed in the tabs below. 

THE MOUNT CARMEL AREA ATHLETIC DEPARTMENT IS PROUD TO ANNOUNCE THAT THE ANNUAL RED TORNADO FOOTBALL MEDIA DAY WILL BE HELD, FRIDAY, AUGUST  28, 2020 AT  APPROXIMATELY 6PM AFTER THE TEAM’S AFTERNOON PRACTICE AT THE HISTORIC SILVERBOWL STADIUM ON JAZZ DIMINICK FIELD. THE SPECIFIC ADDRESS FOR THE STADIUM IS 2649 LOCUST GAP HIGHWAY, MOUNT CARMEL, PA  17851. 

 
Coach Darrah, his staff and players will be on hand to discuss the team’s upcoming season and expectations. Also in attendance will be Jose Gonzolo, Team Historian and Statistician to provide any special noteworthy facts and information concerning Big Red that anyone may have, as well as a roster by position, number and grade, of this year’s team. 
 
Questions concerning the event, the Red Tornado Football program, or any scholastic sport at MCA, can be directed to Mr. Gregory A. Sacavage, MCA Director of Athletics at 570-205-6650.

Mount Carmel Area Athletics Policy

 

Mount Carmel Area offers the following sports for students:

 

Office Staff                Ph. (570) 339-1500 Fax. 339-4328
Name Position Ext.
Gregory Sacavage Athletic Director  Bio
Sharon Stankiewicz Secretary 3125

Forms for Athletics and other applications

Download the Sports Schedule for all teams

Baseball

2020-2021 Varsity Baseball Schedule

Head Coach:

Wednesday Mar. 24, 2021 4:30PM vs. Nativity BVM
Saturday Mar. 27, 2021 11:00AM vs. Dunmore
Monday Apr. 12, 2021 4:30PM vs. Lewisburg
Monday Apr. 19, 2021 4:30PM vs. Jersey Shore
Friday May 7, 2021 4:30PM vs. Tamaqua
Tuesday May 11, 2021 4:30PM vs. Danville
Junior Varsity Baseball

2020-2021 Junior Varsity Baseball Schedule

Head Coach:

Saturday Apr. 3, 2021 10:00AM vs. Line Mountain
Saturday Apr. 3, 20221 12:00PM vs. North Schuylkill
Friday Apr. 30, 2021 6:00PM vs. @Southern Columbia Tournament
Saturday May 1, 2021 9:00AM vs. @Southern Columbia Tournament
Boys Basketball

2020-2021 Varsity Boys’ Basketball Schedule

Head Coach: 

Saturday Dec. 12, 2020 6:00PM vs. Minersville
Tuesday Dec. 15, 2020  6:00PM vs. @Hughesville
Friday Dec. 18, 2020 6:00PM vs. Central Columbia
Saturday Dec. 19, 2020 6:00PM vs. @Dunmore Coal Cracker Classic
Monday Dec. 21, 2020 6:00PM vs. @Milton
Wednesday Dec. 23, 2020 6:00PM vs. @Midd West
Wednesday Dec. 30, 2020 6:00PM vs. @Warrior Run
Tuesday Jan. 5, 2020 6:00PM vs. Bloomsburg
Friday Jan. 8, 2020 6:00PM vs. @Loyalsock
Saturday Jan. 9, 2020 1:00PM vs. @Mahanoy (needs to be confirmed)
Thursday Jan. 14, 2020 6:00PM vs. Southern Columbia
Saturday Jan. 16, 2020 6:00PM vs. Hughesvile
Wednesday Jan. 20, 2020 6:00PM vs. @Central Columbia
Saturday Jan. 23, 2020 12:00PM vs. Milton
Monday Jan. 25, 2020 7:00PM vs. @Tamaqua
Wednesday Jan. 27, 2020 6:00PM vs. Midd West
Thursday Jan. 28, 2020 6:00PM vs. Anville Cleona
Saturday Jan. 30, 2020 6:00PM vs. @Southern Columbia
Wednesday Feb. 3, 2020 6:00PM vs. Warrior Run
Saturday Feb. 6, 2020 6:00PM vs. @Bloomburg
Wednesday Feb. 10, 2020 6:00PM vs. Loyalsock
Saturday Feb. 13, 2020 2:00PM vs. @North Schuylkill

 

Boys Junior High Basketball

2020-2021 Junior High Boys’ Basketball Schedule

Head Coach:

Monday Dec. 28, 2020 11:30AM vs. @Shikellamy (9th Grade)
Monday Jan. 4, 2020 5:30PM vs. @Shamokin
Thursday Jan. 7, 2020 5:30PM vs. Danville
Monday Jan. 11, 2020 5:30PM vs. Southern Columbia
Thursday Jan. 14, 2020 5:30PM vs. @Bloomsburg
Friday Jan. 15, 2020 6:00PM vs. @Southern Columbia (7th Grade)
Saturday Jan. 16, 2020 1:00PM vs. Hughesville
Monday Jan. 18, 2020 5:30PM vs. @Central Columbia
Thursday Jan. 21, 2020 5:30PM vs. Shamokin
Monday Jan. 25, 2020 5:30PM vs. @Danville
Thursday Jan. 28, 2020 5:30PM vs. @Southern Columbia
Monday Feb. 1, 2020 5:30PM vs. Bloomsburg
Thursday Feb. 4, 2020 5:30PM vs. Central Columbia 
Friday Feb. 5, 2020 5:30PM vs. @Southern Columbia (8th Grade)
Saturday Feb. 6, 2020 9:00AM vs. @Southern Columbia (8th Grade)
 
 
Boys Soccer

2020-2021 Varsity Boys’ Soccer Schedule

Head Coach:  Kevin Wagner

Cross Country

2020-2021 Varsity & Junior High Cross Country Schedule

Head Coach: Brenda Moser

(Home meets at Weiser Forest Rec. Area, Rt. 54, Mt. Carmel Twp.)

 

 

Football

2020-2021 Varsity Football Schedule

MCA Football Website
Head Coach:
  Mr. John Darrah

Saturday Aug. 22, 2020 9:00AM vs. Pottsville
Friday Aug. 28, 2020 7:00PM vs. @North Schuylkill
Friday Sept. 4, 2020 7:00PM vs. Hughesville
Friday Sept. 11, 2020 7:00PM vs. Shikellamy
Friday Sept. 18, 2020 7:00PM vs. @Montoursville
Friday Sept. 25, 2020 7:00PM vs. Southern Columbia
Friday Oct. 2, 2020 7:00PM vs. @Bloomsburg
Friday Oct. 9, 2020 7:00PM vs. @Danville
Friday Oct. 16, 2020 7:00PM vs. Loyalsock
Friday Oct. 23, 2020 7:00PM vs. @Warrior Run
Friday Oct. 30, 2020 7:00PM vs. Shamokin

 

Junior Varsity Football

2020-2021 Junior Varsity Football Schedule

Head Coach:

Junior High & Freshmen Football

2020-2021 Junior High Football Schedule

Head Coach:

Thursday Sept. 10, 2020 6:00PM vs. Shamokin
Thursday Sept. 17, 2020 5:30PM vs. @Mifflinburg
Thursday Sept. 24, 2020 6:00PM vs. Midd West
Thursday Oct. 1, 2020 6:00PM vs. Lewisburg
Thursday Oct. 8, 2020 5:30PM vs. @Selinsgrove
Thursday Oct. 15, 2020 5:30PM vs. @Danville
Thursday Oct. 22, 2020 6:00PM vs. Central Columbia
Thursday Oct. 29, 2020 5:30PM vs. Bloomsburg
Thursday Nov. 5, 2020 5:30PM vs. @Shikellamy
Girls Basketball

2020-2021 Varsity Girls’ Basketball Schedule

Girls’ Basketball Website
Head Coach
: Mrs. Lisa Varano

Monday Dec. 14, 2020 6:00PM vs. Southern Columbia
Saturday Dec. 19, 2020 1:30PM vs. @Dunmore Coal Cracker Classic
Tuesday Dec. 22, 2020 6:00PM vs. Warrior Run
Tuesday Dec. 29, 2020 6:00PM vs. @Montoursville
Monday Jan. 4, 2020 6:00PM vs. Loyalsock
Wednesday Jan. 6, 2020 6:00PM vs. @Hughesville
Saturday Jan. 9, 2020 6:00PM vs. Bloomsburg
Monday Jan. 11, 2020 6:00PM vs. @Milton 
Wednesday Jan. 13, 2020 6:00PM vs. @Central Columbia 
Tuesday Jan. 19, 2020 6:00PM vs. @Southern Columbia
Friday Jan. 22, 2020 6:00PM vs. @Warrior Run
Saturday Jan. 23, 2020 6:00PM vs. Danville
Tuesday Jan. 26, 2020 6:00PM vs. Montoursville
Friday Jan. 29, 2020 6:00PM vs. @Loyalsock
Saturday Jan. 30, 2020 6:00PM vs. @Mahanoy Area
Tuesday Feb. 2, 2020 6:00PM vs. Hughesville
Friday Feb. 5, 2020 6:00PM vs. @Bloomsburg
Tuesday Feb. 9, 2020 6:00PM vs. Milton
Friday Feb. 12, 2020 6:00PM vs. Central Columbia
Saturday Feb. 13, 2020 6:00PM vs. Shamokin

 

 

 

 

Girls Junior High Basketball

2020-2021 Junior High Girls Basketball

Head Coach:

Saturday Oct. 24, 2020 9:00AM vs. @Southern Columbia
Thursday Oct. 29, 2020 4:30PM vs. @Shamokin
Monday Nov. 2, 2020 4:30PM vs. Danville
Thursday Nov. 5, 2020 4:30PM vs. Southern Columbia
Monday Nov. 9, 2020 4:30PM vs. @Bloomsburg
Thursday Nov. 12, 2020 4:30PM vs. @Central Columbia
Monday Nov. 16, 2020 4:30PM vs. Shamokin
Thursday Nov. 19, 2020 4:30PM vs. @Danville
Monday Nov. 23, 2020 4:30PM vs. @Southern Columbia
Monday Nov. 30, 2020 4:30PM vs. Bloomsburg
Thursday Dec. 3, 2020 4:30PM vs. Central Columbia
Saturday Dec. 5, 2020 11:00AM vs. Shikellamy
Girls Soccer

2020-2021 Varsity Girls’ Soccer Schedule

Head Coach: Emily Lloyd

Saturday Aug. 29, 2020 11:00AM vs. @Northumberland Christian
Saturday Sept. 5, 2020 11:00AM vs. Berwick
Tuesday Sept. 8, 2020 4:30PM vs. Shikellamy
Wednesday Sept. 9, 2020 4:30PM vs. @Tri-Valley
Saturday Sept. 12, 2020 3:00PM vs. @Southern Columbia
Monday Sept. 14, 2020 4:30PM vs. Bloomsburg
Wednesday Sept. 16, 2020 4:30PM vs. Milton
Monday Sept. 21, 2020 5:00PM vs. @OLOL
Wednesday Sept. 23, 2020 4:30PM vs. Centra Columbia
Saturday Sept. 26, 2020 4:00PM vs. Hamburg
Wednesday Sept. 30, 2020 4:30PM vs. Danville 
Saturday Oct. 3, 2020 2:30PM vs. Hazleton
Monday Oct. 5, 2020 4:00PM vs. Sullivan County
Tuesday Oct. 6, 2020 4:00PM vs. @Hughesville
Thursday Oct. 8, 2020 4:00PM vs. Loyalsock
Saturday Oct. 10, 2020 7:30PM vs. Shamokin
Tuesday Oct. 13, 2020 4:00PM vs. @Warrior Run
Thursday Oct. 15, 2020 4:00PM vs. Midd West

 

 

**Golf
 
**Softball
 

 

 

Mount Carmel Area Students participate in a co-op agreement and play for Lourdes Regional High School.

Team Schedule
Girls Varsity Softball
3/19/2019 to 05/03/2019

Our Lady Lourdes Regional School
2001 Clinton Ave
Coal Township, PA 17866-1699

Michael Klembara
School Phone: 570-644-0375 x114
Home Phone: 570-764-0636
Fax: 570-644-7655
mklembara@lourdes.k12.pa.us

Softball
Girls Varsity

Tuesday 03/19/19 Millville Area Jr/Sr High School Home 11:00 AM
Monday 03/25/19 Millville Area Jr/Sr High School Away 4:30 PM
Wednesday 03/27/19 *Pottsville Area H. S. Away 4:30 PM
Saturday 03/30/19 *North Schuylkill H.S. Home 4:30 PM
Tuesday 04/02/19 *Lehighton Area High School Away 4:30 PM
Thursday 04/04/19 *Jim Thorpe Area Senior High School Home 4:30 PM
Monday 04/08/19 Shenandoah Valley H.S. Home 4:30 PM
Wednesday 04/10/19 *Pine Grove Area HS Away 4:30 PM
Friday 04/12/19 *Tamaqua Area Sr High School Home 4:30 PM
Tuesday 04/16/19 *Blue Mountain High School Away 4:30 PM
Thursday 04/18/19 *Pottsville Area H. S. Home 4:30 PM
Tuesday 04/23/19 *North Schuylkill H.S. Away 4:30 PM
Wednesday 04/24/19 Lehighton Area High School Home 4:30 PM
Thursday 04/25/19 *Jim Thorpe Area Senior High School Away 4:30 PM
Saturday 04/27/19 *Pine Grove Area HS Home 4:30 PM
Monday 04/29/19 *Tamaqua Area Sr High School Home 4:30 PM
Wednesday 05/01/19 Blue Mountain High School Home 4:30 PM
Thursday 05/03/19

 

Shamokin Area H.S. Away 4:30 PM

 

 

 

 

 

**Volleyball
 
Junior High Track & Field

 

 

Winter Track
 
Wrestling

2020-2021 Varsity Wrestling Schedule

Head Coach: 

Friday – Saturday Dec. 11 – 12, 2020   DKI Tournament
@Bloomsburg Area High School
Monday Dec. 28, 2020 9:00AM @Bob Rohm Memorial Wrestling
Saturday Jan. 9, 2020 9:00AM @Ironmen Duel
Tuesday Jan. 12, 2020 6:00PM vs. @North Schuylkill 
Tuesday Jan. 19, 2020 6:00PM vs. @Shamokin
Saturday Jan. 23, 2020 9:00AM PHAC Div. III Championships
@Warrior Run High School
Monday Feb. 1, 2020 6:00PM vs. South Williamsport
Thursday Feb. 11, 2020 6:00PM vs. Schuylkill Haven 
Junior High Wrestling
Varsity Swim

2020-2021 Varsity Swim Schedule

Head Coach:

Tuesday Dec. 15, 2020 4:30PM vs. Central Mountain 
Friday Dec. 18, 2020 4:30PM vs. Schuylkill Haven 
Tuesday Dec. 22, 2020 4:30PM vs. Jersey Shore
Thursday Jan. 7, 2020 4:30PM vs. @Shamokin
Tuesday Jan. 12, 2020 4:30PM vs. @Montoursville
Thursday Jan. 14, 2020 4:30PM vs. Central Columbia 
Tuesday Jan. 19, 2020 4:30PM vs. @Danville
Tuesday Jan. 26, 2020 4:30PM vs. Lewisburg
Thursday Jan. 28, 2020 4:30PM vs. @Williamsport
Tuesday Feb. 2, 2020 4:30PM vs. @Bloomsburg
Thursday Feb. 4, 2020 4:30PM vs. Milton

News and Events

10-21-20 –  Health Update 6
10-15-20 – Order your Student’s School Pictures from Professional School Photographics
10-13-20 – The October 15, 2020 Mount Carmel Area School Board meeting will be held in the LGL in the Mount Carmel Area Junior-Senior High School starting at 7pm. All attendees must wear a mask and will take temperature screening upon arrival.
9-29-20Keystone Exam Make-ups from Spring